Handmade Japanese Samurai Sword Katana 9260 Spring Steel Blade Iron Tsuba
$129.00
| Overall Length | 40.5 inches (103cm) |
|---|---|
| Blade Length | 28 inches (71cm) |
| Handle Length | 10.6 inches (27cm) |
| Blade Material | 9260 Spring Steel |
| Handle Material | Hardwood+Genuine Rayskin |
| Tsuba Material | Iron |
| Scabbard Material | Black Lacquered wood Saya |
| Weight | 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Dimensions | 41 × 3.5 × 3.5 in |
- The sword is well assembled with saya and swod bag.
- Box and stand are not included.
- All of our sword will be professionally checked before shipping out, the sword will be well packaged by a foam box to protect from damage during the shipping process.
- Satisfaction Guaranteed
- No Hassle Refunds
- Secure Payments
- BLADE MATERIAL:9260 Spring Steel is hand forged, Full Tang,material selection, forge, water quenching, polishing and grinding and final assembly are finished manually.and the blade has high hardness and elasticity, easily meeting actual combat requirements.
- PERFORMANCE:The blades are hand polished , the blades are very sharp and can be used for real cutting swords, Tameshigiri ( for example,tatami, bamboo, trees,A4 paper ). This blade comes with a full length Tang which greatly enhances the strength of the sword. And the surface is very smooth, bright and sharp enough to cut through a thick bamboo tree with a single strike yet, and sharp enough to cut fruit, water bottles, and so on.
- TSUKA: The hilt is covered in GENUINE RAY SKIN and wrapped in the traditional style with silk for a comfortable and secure grip.Two Mekugis(peg)fixed.
- PURPOSE: You can practice Japanese Iaido, you can defend yourself, you can fight wild animals outdoors, and you can chop bamboo and twigs, The home furnishings are also very cool.word BagThis Blade is full handmade by professional smith, including hand forged, polished and sharpened. During the whole process, it is made in the traditional japanese craftsmanship way. The blade is made of 9260 spring steel which makes the surface of the blade much more bright and smooth and increases its hardness and elasticity with the high quality of 9260. This blade has a shape in “Unokubi-Zukuri” style. There is one big Hi (blood groove) on each side which is from Habaki to the middle of the blade, the thickness on the back becomes thinner from the half of the blade towards the tip, but the back turns to thick near the KISSAKI (tip). The blade is in full tang which greatly enhances the strength of the whole sword. The blade is strong enough to cut a thick bamboo tree and sharp enough to slice paper.
| Weight | 2.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 3.5 × 3.5 in |
| size | Large, Medium |


































Reviews
There are no reviews yet.